magnoli.cz, Autor: Oto Jasnější
Je až překvapivé, jak málo toho víme o hudbě, i když v našem životě často hraje tak důležitou roli.
Po měsíci jsme se zase potkali na „Čáry v písku“ a tentokrát jsme se zaměřili na téma hudby v životě a prozkoumali jsme její různé aspekty, včetně poslechu nebo tvorby hudby a muzikoterapie.
Měli jsme dva hosty – prvním byla Klára Nemravová, moderátorka, web designérka, ale zejména zpěvačka. Druhým hostem byla Veronika Boulterová, hudebnice a hlavně muzikoterapeutka, která se zabývá muzikoterapií ve skupinovém i individuálním prostředí. Hudba, která je pro naše hosty tak důležitá, je všude kolem, je součástí našich životů odjakživa a má ohromnou sílu propojovat lidi napříč kulturami a generacemi.
Čím hudba léčí a čím může pomáhat?
Veronika prostřednictvím hudby pracuje s dospělými i dětmi, včetně těch s různými obtížemi, jako je porucha pozornosti (ADHD), psychické potíže nebo porucha autistického spektra (PAS). Už to, že má její terapie tak široký zásah a ukazuje, jak může být hudba účinným nástrojem pro zlepšení duševního zdraví a kvality života.
Muzikoterapie využívá různé hudební nástroje, jako jsou gongy, mísy a fujary, aby vytvořila zvukovou kulisu pro léčebné sezení. Tyto nástroje mají různé zvukové vlastnosti a mohou ovlivnit naši psychiku a tělo. Různými frekvencemi zvuku mohou proniknout do našeho vědomí a podvědomí, a toto pronikání můžeme vnímat celým tělem.
Hudba může být nástrojem pro sebeobjevování, uzdravení a zlepšení našeho celkového zdraví a pohody. Každý zvuk nese s sebou svou vlastní…
Rozhovor pokračuje na magnoli.cz